هوش تجاری

داشبورد مدیریتی چیست ؟

داشبوردهای مدیریتی; داشبورد مدیریتی ابزاری است که تمام اطلاعات لازم برای مدیریت سازمان را با استفاده از نمودارها و به کمک اشکال گرافیکی به شما نمایش می‌دهد تا بتوانید بر میزان پیشرفت در رسیدن به اهداف سازمان نظارت کنید. به صورتی که می‌توانید میزان پیشرفت یک پروژه و اطلاعات کلی آن را در یک نگاه به دست آورید. یک داشبورد مدیریتی مناسب به شکلی منظم طراحی شده و اطلاعات دقیقی را نمایش می‌دهد.

 

ویژگی های داشبورد مدیریتی

یک داشبورد مدیریتی خوب باید: ساده و قابل فهم باشد، بتواند KPI ها را اندازه‌گیری کند، بتواند داده‌ها را با نمودارهای متنوعی نمایش دهد، بتواند اطلاعات را فیلتر کند، امکان اشتراک گذاری داده‌ها و گزارش‌ها و امکان چاپ آنها را داشته باشد.

6 ویژگی داشبورد مدیریتی 

  • شاخص های کلیدی عملکرد
  • جمع آوری داده از منابع متفاوت موجود در بانک
  • دسترسی از طریق تلفن همراه و تبلت
  • خروجی های متنوع از داشبورد
  • امکان توسعه داشبورد در داخل سازمان
  • امکان تعرف سطوح دسترسی مبتنی بر ساختار سازمانی

انواع داشبوردهای مدیریتی

داشبوردها بر اساس کاربرد آنها، انواع مختلفی دارند، از جمله: داشبورد فروش محصولات، داشبورد منابع انسانی، داشبورد مدیریت پروژه‌ها، داشبورد مدیریت عملیات‌ها، داشبورد مدیریت مشتریان، داشبورد مدیریت مالی و …

اهمیت استفاده از داشبورد برای مدیران

داشبورد مدیریتی، داده‌های مربوط به شاخص‌های کلیدی عملکرد مختلف را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کرده و آنها را در یک محیط واحد به مدیران نمایش می‌دهند. بنابراین ضرورت اصلی استفاده از داشبوردهای مدیریتی این است که به شما اجازه می‌دهد تمامی اطلاعات مورد نظر خود را در یک نگاه ببینید. همچنین، داشبوردها اطلاعات مربوط به KPI های متعددی را از پایگاه داده دریافت کرده و به‌صورت همزمان برای شما نمایش می‌دهند.

داشبوردهای مدیریتی

مزایای استفاده ازداشبورد مدیریتی

اطلاعات و نمودارهایی که در داشبوردهای مدیریتی ارائه می‌شود، به شما اجازه برنامه‌ریزی طولانی مدت را می‌دهد و شما می‌توانید با توجه به آن‌ها به شیوه‌ای برنامه‌ریزی کنید که به بیشترین بهره‌وری دست پیدا کنید. همچنین داشبورد مدیریتی به شما نشان می‌دهد که در صورت سرمایه‌گذاری روی کدام بخش به بیشترین میزان سود خواهید رسید.

بالابردن بهره‌وری کارکنان یکی دیگر از راه‌هایی است که داشبورد مدیریتی به شما در مدیریت سازمان کمک می‌کند. همچنین، استفاده از داشبورد مدیریتی کمک می‌کند تا در زمان و هزینه صرفه‌جویی نمایید. به این صورت که با ارزیابی ورودی‌ها و خروجی‌ها خواهید دانست که چه استراتژی برای رساندن مجموعه به اهداف مشخص شده مناسب است و در هر زمان با توجه به اطلاعات داشبورد بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

داشبورد مدیریت عملکرد سازمان را کمی و قابل اندازه‌گیری می‌کند تا بتوان آن را به صورت جامع بررسی کرد. به کار گرفتن داشبورد مدیریتی و استخراج اطلاعات ضروری از آن می‌تواند مسیر موفقیت شما و مجموعه‌تان را صعودی کند و هر بار دستاوردهای بیشتری را برایتان به ارمغان بیاورد. نرم‌افزارهای متعددی در بازار وجود دارند که تنها به ارائه یک داشبورد مدیریت گرافیکی می‌پردازند و امکان دریافت اطلاعات را از سایر نرم‌افزارهای سازمانی مانند نرم افزار CRM دارند. با این حال برخی از نرم افزارهای اتوماسیون نیز دارای داشبورد مدیریت هستند.

صفحه اصلیراهکارهاارتباط با ما